Kurtki puchowe – jaki materiał wierzchni wybrać?

Nie ma wątpliwości, że wybierając kurtkę puchową należy się skupić na rodzaju zastosowanego w puchu. Równocześnie warto mieć na uwadze, że nie jest to jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem. Należy również uwzględnić rodzaj zastosowanego materiału wierzchniego. Co należy wiedzieć, aby nie żałować zakupu?

Odpowiedni materiał wierzchni

Naturalny puch to doskonały sposób na zapewnienie komfortu termicznego nawet w skrajnie niskich temperaturach. Niestety zarówno puch kaczy, jak i gęsi nie jest materiałem idealnym. Bez dodatkowego zabezpieczenia nie radzi on sobie z wilgocią oraz może niedostatecznie chronić przed wiatrem. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać kurtkę z materiałem wierzchnim, który spełni oczekiwania.

Obecnie kurtki puchowe damskie oraz kurtki męskie najczęściej wykonane są z cienkiego materiału syntetycznego z membraną, z grubego materiału z membraną ochronną oraz z cienkiego materiału bez dodatkowego zabezpieczenia. Im grubszy materiał oraz lepszy rodzaj membrany, tym lepsza ochrona przed wilgocią i wiatrem. Niestety dzieje się to kosztem oddychalności kurtki.

Odpowiedni puch

Oczywiście puchem, który odznacza się najlepszymi właściwościami jest puch gęsi, w którym ilość pierza nie przekracza 20%. Jeżeli jednak chcemy się szybko dowiedzieć, które kurtki puchowe damskie lub męskie spełnią nasze oczekiwania warto od razu skierować się w stronę parametru CUI/CUIN, który informuje o poziomie sprężystości zastosowanego puchu. Innymi słowy, im wyższy parametr, tym lepsza ochrona przed zimnem. Wysokiej jakości kurtki puchowe to te, w których parametr CUI/CUIN przekracza lub jest równy 500.

Sprawdź: sklep internetowy z kurtkami puchowymi